Kącik rodzica
Nagłówek
Prezentujemy Państwu pozycje książkowe, które warto przeczytać .
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber, Elaine Mazlish, tłum. Mariola Więznowska, Media Rodzina, Poznań 2013
Autorki dzielą się swoim doświadczeniem oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności
i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniając przyczyny porażek wychowawczych
i wskazując sposoby ich uniknięcia – uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego. Nowe wydanie zostało poszerzone o suplement zawierający doświadczenia polskich rodziców oraz posłowie Joanny Faber, córki jednej z autorek, wychowanej według metod przedstawionych w książce.Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością. Adele Faber, Elaine Mazlish, tłum. Beata Rumatowska, Media Rodzina, Poznań 2001
Co zrobić, aby zminimalizować rywalizację między dziećmi? Książka podpowie rodzicom, jakie komunikaty przekazywać dzieciom, aby lepiej współpracowały, pomagały sobie wzajemnie, lepiej się rozumiały, nie utrwalały swoich dziecięcych konfliktów i nie przenosiły ich w dorosłe życie. Publikacja może również pomóc tym dorosłym, którzy nie mają dobrych relacji ze swoim rodzeństwem. Dzięki poradom autorek także to można jeszcze zmienić.
Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością. Agnieszka Gąstoł, Aneta Jegier, Difin, Warszawa 2012
Poradnik, który wyjaśnia, czym jest złość, jakie są mechanizmy jej powstawania, jak zapobiegać wybuchom złości, a przede wszystkim, w jaki sposób opowiadać o niej dzieciom i jak pomóc im radzić sobie z tym uczuciem. Są tu też wskazówki, jak odróżnić problemy w zachowaniu od poważnych zaburzeń. Autorki zachęcają rodziców, by zastanowili się także nad własnym postępowaniem, które wpływa negatywnie na dziecięce zachowania.
"Dziecko z bliska" Agnieszka Stein
Z książki Dziecko z bliska, Agnieszki Stein dowiemy się przede wszystkim na czym polega rodzicielstwo bliskości. Autorka opisuje relacje rodzinne i pokazuje, na czym powinno polegać utrzymanie więzi w rodzinie pomiędzy poszczególnymi osobami.
W książce Dziecko z bliska, jedna z najbardziej cenionych psychologów dziecięcych proponuje zasadę trzy R, czyli Relacja, Regulacja i Rozwój. Koncepcja polega na dbaniu o więzi między rodzicami a dziećmi, radzeniu sobie z różnymi sytuacjami wychowawczymi i wspieraniu rozwoju dziecka, również poprzez kontakt z innymi dziećmi.
Cytaty z książki Dziecko z bliska: Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła.
Wybory dziecka nie muszą zawsze być takie, jak jego rodziców. Czasem mogą być zupełnie inne, ale wcale nie są przez to gorsze. Czasem mogą mieć przykre konsekwencje, ale zazwyczaj dziecko dużo więcej się nauczy, jeśli dostanie szansę spróbować samemu.
"Najszczęśliwsze dziecko w okolicy" Harvey Karp
Najszczęśliwsze dziecko w okolicy to jedna z najpopularniejszych książek amerykańskiego pediatry, Harveya Karpa. Znajdziemy w niej mnóstwo wskazówek i porad, jak sobie radzić ze zbuntowanym dzieckiem czy nadąsanym przedszkolakiem.
Metody Harveya Karpa pozwalają na poskromienie złośnika, podpowiadają jak hamować gniew i uczą dziecko odpowiedniego zachowania. Okazuje się, że zaprezentowane przez doktora metody są dosyć proste i każdy rodzic może je zastosować. Według autora odpowiednia komunikacja, szacunek i konsekwencja rodziców to najprostsza droga do tego, aby nasze dziecko było szczęśliwe.
Książkę warto przeczytać chociażby dlatego, żeby uświadomić sobie, że podobne problemy wychowawcze spotykają rodziców na całym świecie.
„Dzikie stwory – sztuka wychowywania chłopców” Stephen James, David Thomas
Autorzy książek to nie tylko terapeuci, dyrektorzy ośrodków dla mężczyzn i chłopców, ale również i ojcowie. Ojcowie córek i synów. Książka ich autorstwa jest obrazem kreatywnego i przemyślanego rodzicielstwa, dającym liczne wskazówki postępowania z dzieckiem – chłopcem. Zawiera między innymi takie cenne wskazówki do tego jak mówić do chłopców by chcieli nas słuchać oraz jak postępować by kary były adekwatne i mądrze wymierzane, by upominanie docierało do adresata. Książka podzielona została na trzy części i „Gorące tematy” – zbiór krótkich rad na najbardziej ważkie sprawy(szeroko pojęta seksualność, media, zaburzenia ( ADHD, uzależnienia ), czy emocje targające młodym człowiekiem). W pierwszej części możemy odnaleźć charakterystykę osobowości chłopca w zależności od jego wieku, oraz to jakimi drogami dojść do porozumienia z chłopcem, czego unikać i co tak na prawdę jest ważne dla dziecka w konkretnym wieku. Druga część książki poświęcona jest cechom charakterystycznym dla sposobu postrzegania małego mężczyzny oraz na różnicach między widzeniem świata przez chłopców i przez dziewczynki. James i Thomas wskazują jakich błędów należy unikać i jak wybrnąć z pułapek wychowawczych, porównując zachowanie chłopców względem dziewczynek, jak i względem chłopców w rożnym wieku. W trzeciej części zawarte są rozdziały poświęcone charakterystycznym relacjom i więziom miedzy chłopcami, a matkami oraz między chłopcami i ojcami, wskazując na istotę relacji między dwojgiem ludzi; dziecko- rodzic/ opiekun. Wszystkie te trzy części zawierają w swych końcowych rozdziałach po dziesięć istotnych wskazówek, które są zadaniami do wykonania przez czytelnika w ramach samodoskonalenia się.
„Ślady mały stóp na piasku” Anne-Dauphine Julliand
Autorką książki jest francuska dziennikarka Anne-Dauphine Julliand, która będąc w najpiękniejszym momencie swojego życia dowiaduje się o śmiertelnej chorobie dwuletniej córki Thais. Szczęśliwa do tej pory rodzina, błyskotliwa kariera zawodowa to wszystko okazuje się złudzeniem przy małej kulejącej dziewczynce, której pozostał niecały rok życia pełnego bólu i cierpienia. Z badań wynika, że również drugie dziecko, na którego przyjście na świat rodzice właśnie czekają - cierpi na tą samą chorobę. W tym momencie pada zadawane przez wszystkich rodziców chorych dzieci pytanie „Dlaczego?” Ta poruszająca opowieść wydaje się być odpowiedzią na to trudne i retoryczne pytanie rodziców. Jest to pięknie napisana książka, będąca jednocześnie świadectwem wiary, jest książką o cierpieniu. Nie jest to jednak książka o śmierci, raczej o Miłości, która zwycięża wszelki ból. Ślady Małych stóp na piasku to książka, którą koniecznie powinni przeczytać wszyscy rodzice. I ci, którzy mają zdrowe dzieci i panikują z powodu lekkiego katarku swoich pociech, oraz ci, którzy podobnie jak bohaterka książki doświadczają nieuleczalnej choroby swojego dziecka. Dla tych ostatnich opowieść o małej Thais będzie bez wątpienia wielkim wsparciem w najtrudniejszych chwilach choroby dziecka.
„Syndrom czerwonej hulajnogi” Mirka Jaworska
Debiutancka książka Mirki Jaworskiej to niezwykle osobista opowieść autorki o jej rodzinie
i o wychowaniu dziecka, które inaczej rozumie świat – dziecka z zespołem Aspergera. „Syndrom czerwonej hulajnogi” to książka o miłości. Wielkiej, prawdziwej, trudnej
i tragicznej. To autentyczna historia walki o szczęście dziecka, które inaczej rozumie świat. Opowieść o samotności, ale też nadziei, która uświadamia wagę każdej chwili. Jest to lektura, która może stać się pocieszeniem dla innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi problemami jak również dla każdego nas. Pomoże nam zrozumieć tych, którzy często
z powodu zwyczajnej niewiedzy, zostają odsunięci na margines społeczeństwa."Mądrzy rodzice" Margot Sunderland
Mądrzy rodzice to praktyczny podręcznik o wychowaniu dziecka, opierający się na badaniach naukowych. Książka uświadamia również rodzicom, jak wielka odpowiedzialność na nich spoczywa. Jest to odpowiedzialność nie tylko za wychowanie, ale również za to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości nasze dziecko.
W książce wiele miejsca zostało poświęcone płaczu dziecka i odpowiedniej reakcji rodziców. Autorka krytykuje wszelkie metody wypłakiwania się czy treningi samodzielnego zasypiania, które polegają na pozostawieniu dziecka samego, aż się uspokoi. Sunderland udowadnia, jak wiele negatywnych skutków na rozwój dziecka mają takie techniki. W książce znajdziemy wiele rad i metod, jak być mądrym rodzice, jak prawidłowo reagować na płacz dziecka i jak nauczyć go radzenia sobie z różnymi emocjami.
Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Robert J. MacKenzie, tłum. Olena Waśkiewicz, GWP, Sopot 2012
Autor zwraca uwagę na to, jak ważne w procesie wychowawczym jest konsekwentne wyznaczanie dzieciom granic. MacKenzie omawia błędy najczęściej popełniane przez rodziców, m.in. stawianie dzieciom zbyt sztywnych, zbyt szerokich lub niestałych granic. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz radzi, jak skutecznie, choć łagodnie, je ustalać.
"W świecie porozumienia bez przemocy" Marshall B. Rosenberg
W świecie porozumienia bez przemocy to książka o praktycznym zastosowaniu rewolucyjnej metody komunikacji. Dzięki niej dowiemy się jak rozwiązywać problemy bez przemocy i jak przekształcić złość w pozytywne działanie oraz nauczymy się odnajdywania odpowiedniej strategii działania.
Aby nauczyć się sposobu komunikacji, polegającemu na porozumienia bez przemocy trzeba poznać jego główne założenia. Należą do nich: świadomość własnych uczuć i potrzeb, empatia wobec innych ludzi, komunikowanie własnych potrzeb jako próśb oraz brak krytyki, rzucania oskarżeń i rezygnacja z przemocy słownej.
"Wychowanie bez porażek" Thomas Gordon
Wychowanie bez porażek to książka dr Thomasa Gordona, który uczy skutecznego rozwiązywania konfliktów, które powstają między rodzicami a dziećmi. Zdaniem autora prawidłowe rozwiązanie konfliktu jest wtedy, gdy nie ma pokonanych. Warto komunikować się w taki sposób, aby dążyć do kompromisu, zadowalającego obie strony.
Zadaniem rodzica jest zapewnienie dziecku harmonijnego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa. Proponowane metody pomagają kształtować w dziecku samodzielność, odpowiedzialność i uczą odpowiedniej komunikacji. Zdaniem doktora rodzice czy opiekunowie powinni traktować dziecko jako równą osobę, a nie istotę szczególną.
"Być rodzicem i nie skonać" Tom Hodgkinson
Tom Hodgkinson autor książki Być rodzicem i nie skonać i jednocześnie ojciec trojga dzieci postanowił się podzielić swoimi życiowymi doświadczeniami. Efektem tego jest poradnik, z którego dowiemy się, że szczęśliwe i samodzielne dziecko to przede wszystkim takie, które ma dużo przestrzeni i możliwość wyboru zabawy. Planowanie dziecku czasu od rana do wieczora wcale nie gwarantuje, że będzie ono zajęte i szczęśliwe, a wręcz przeciwnie. Może być zmęczone i znudzone!
Hodgkinson dużo miejsca poświęca zabawom z dzieckiem i jest przeciwny kupowaniu niepotrzebnych zabawek. Jego zdaniem warto też ograniczyć oglądanie telewizji, a szczególnie programów i bajek niedostosowanych do wieku dziecka. W książce znajdziemy też dużo przykładów z własnego życia, zabawne historie i ciekawe anegdoty. Co więcej autor pokazuje, w jaki sposób znaleźć czas dla siebie i nauczyć dzieci, że rodzice też mają prawo do odpoczynku.
„Oczami dziecka, oczami mamy” Krystyna Zielińska
Książka „Oczami dziecka, oczami mamy” otwiera oczy rodzica na świat malucha. Dzięki sytuacjom przedstawionym z dwóch różnych perspektyw (jak widzi to rodzic, jak widzi dziecko) bardzo jasno widzimy problemy, jakie na co dzień spotykają we wzajemnych relacjach dzieci z rodzicami (i odwrotnie). Książka przypomina dorosłemu, że rozmowa jest najważniejsza, że czas poświęcony na wspólne bycie razem i ”tłumaczenie świata”, to nie jest czas stracony. Komentarze psychologa (Krystyna Zielińska) pomogą rodzicowi zrozumieć, gdzie popełnia błędy i jak je naprawić. Cienka i malutka książeczka, zmieści się do torebki i będzie dobrą lekturą podczas chwili przerwy między zabawami z dzieckiem. Jednemu pomoże zrozumieć, innemu przypomni, a kolejnemu uświadomi, jak inne i zarazem jak podobne do nas są nasze dzieci. Tak jak my, potrzebują akceptacji, zrozumienia i swobody wyrażania
Książki o wychowaniu dzieci, które warto znać:
"Dyscyplina bez krzyku i bicia. Praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów dotyczących zachowania dzieci", Barbara C. Unell Dr Jerry Wyckoff
"Język dwulatka", Hogg Tracy, Blau Melinda
"Nie z miłości", Juul Jesper
"Bobas lubi wybór", Gill Rapley, Tracey Murkett
"Szanujący rodzice szanujące dzieci. Jak zmienić rodzinne konflikty we współdziałanie?", Sura Hart, Victoria Kindle Hodson
"Pozytywna Dyscyplina", Jane Nelsen
"Dialog zamiast kar", Zofia Aleksandra Żuczkowska
"W sercu emocji dziecka. Jak rozumieć i wspierać swoje dziecko", Isabell
„10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kelvin Steede
„ 50 tajemnic o naszych dzieciach” IWZZ
„ABC wychowania” Mieczysław Łobocki
Eline Snel "Uważność i spokój żabki"( ćwiczenia na CD dla dzieci i rodziców)
Joanna Steinke-Kalembka "Dodaj mi skrzydeł".
Ulf Stark&Mati Lepp "Jak mama została Indianką".
Peter Gray "Wolne dzieci" - Jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwe,bardziej pewne siebie i lepiej się uczą